Strona główna > Aktualności
Galeria > Warsztaty w Krakowie - 19 XI 2011

Listopadowe spotkanie bardzo udane!


   data: 27 listopada 2011 r.

Jak ważne jest rodzicielstwo dla współczesnych młodych ludzi, przekonaliśmy się podczas listopadowego spotkania w Krakowie z cyklu „Porozmawiajmy o ciąży”. Przyszłe Mamy spotkały się z nami w Hotelu Aspel. Było to już drugie spotkanie w tym roku.

Nie zabrakło również Partnerów Mam, były maluszki, ale przede wszystkim uczestnikom warsztatów towarzyszyła wspaniała atmosfera. Widzieć tyle zadowolonych, uśmiechniętych kobiet, to wielka przyjemność, szczególnie dla organizatorów, czyli agencji PR Image Line Communications.

ABC Zdrowia pod patronatem Medico
Pierwszym gościem warsztatów była pani doktor Grażyna Bogutyn, specjalista ginekolog – położnik, która odpowiadała na pytania Mam. Najczęściej pytały o konkretne dolegliwości, które towarzyszą kobietom w ciąży. Nasz ekspert również wskazał, czego wymaga od swoich pacjentek: regularnych wizyt, higienicznego trybu życia i rozsądku w ciąży. Ciąża to nie choroba, ale ten stan może wpłynąć na różne dolegliwości, choćby problemy z tarczycą, czy też z cukrzycą.
„Cukrzycę ciężarnych wykrywa się dzięki prostemu badaniu krwi. I równie łatwo leczy. A wtedy nie jest groźna ani dla mamy, ani dla rozwijającego się w jej brzuchu maleństwa”- uspokajała dr Grażyna Bogutyn.

Ustronianka z Jodem dla przyszłych Mam!
Przyszłe Mamy dowiedziały się również podczas warsztatów, jak ważną rolę odgrywa jod już w pierwszym etapie rozwoju dziecka i jak ważne jest zapewnienie organizmowi tego pierwiastka. Od około 12 tygodnia płód zaczyna wytwarzać własne hormony tarczycowe. Maluszek potrzebny jod pobiera od matki. WARTO WIEDZIEĆ, ŻE: Organizm kobiety w ciąży musi wyprodukować w pierwszym trymestrze ciąży o 30% więcej tyroksyny, a w drugim i trzecim o 50% więcej. Podobnie jest w okresie karmienia piersią – dla niemowlęcia jedynym źródłem tego cennego pierwiastka jest pokarm Mamy. Dlatego tak ważne jest, by pamiętać o przyjmowaniu odpowiednich ilości jodu, o czym przypomnieli organizatorzy spotkania. W okresie ciąży zapotrzebowanie na niego wzrasta dwukrotnie – zaleca się przyjmowanie ok. 250 - 300 mikrogramów tego pierwiastka dziennie. Przyszłe Mamy otrzymały od partnera akcji wodę Ustroniankę z Jodem, która dzięki wysokiej zawartości jodu - 150 mikrogramów na litr może stać się stałym elementem codziennej diety i stanowić cenny składnik profilaktyki jodowej. O walorach smakowych wody jeszcze długo rozmawiano po zakończeniu spotkania.

Moda na szkoły rodzenia
Największym powodzeniem cieszyły się warsztaty prowadzone przez położnej ze szkoły rodzenia „Ecopartus” Anny Jastrzębskiej, która zachęcała przyszłych rodziców do udziału w zajęciach szkoły rodzenia, w sposób bardzo widowiskowy pokazała pierwszą kąpiel noworodka, która przypada w udziale najczęściej panom, czyli tatusiom.
„Szkoła rodzenia, to nie tylko nauka przygotowania do porodu, to przede wszystkim filozofia, która przygotowuje do świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, tego uczymy w naszej szkole Ecopartus” - podkreślała Anna Jastrzębska.
Czy przy pierwszej kąpieli zatykamy uszy i oczy maluszkowi? Jak sprawdzamy temperaturę wody? Jak postępować z raną na pępku? Oto niektóre pytania, które padały z ust uczestniczek.

Opieka po porodzie
Nie zabrakło również tematu, który interesuje szczególnie rodziców tuz po urodzeniu dziecka –opieki poporodowej. Powrót do domu ze szpitala po porodzie to radość i ...pierwsze pytania i kłopoty, to bardzo trudny czas. Niedogodności związane z połogiem i opieką nad nowo narodzonym dzieckiem mogą czasem przybrać wymiar wielkich problemów, z którymi kobieta nie daje sobie rady. Wtedy konieczna jest pomoc położnej środowiskowej, porada, instruktaż, wskazówka, wsparcie. O takie pomocy mówiła podczas spotkania położna Bożena Stańczyk z NZOZ Położne Środowisko-Rodzinne J. Gurgul i Partnerzy.

To co przyszłe Mamy lubią najbardziej – sport!
W dalszej części spotkania odbyły się warsztaty pod okiem instruktorów z Wellness &F itness „Azik”, którzy zachęcali do aktywności podczas ciąży i udziału w specjalnym programie przygotowany przez klub dla przyszłych Mam.
Jedno jest pewne: ciąża nie jest chorobą. Potrafi być uciążliwa, ale nie powinna być powodem do rezygnacji z aktywnego uczestnictwa w życiu. Należy dostosować zapotrzebowanie na ruch do samopoczucia ciężarnej. Jeżeli była aktywna przed ciążą: pływała, jeździła na rowerze, gimnastykowała się – może dalej wykonywać te ćwiczenia. Odpowiednie ćwiczenia podczas ciąży mają zbawienny wpływ na samopoczucie przyszłej Mamy i poprawiają jej stan nie tylko fizyczny, ale i psychiczny.

Podkreślaj swój styl w ciąży
Będąc w ciąży, nie rezygnuj ze swojego indywidualnego stylu, ubieraj się nadal tak jak lubisz - apelowali do Mam specjaliści z firmy HappyMum. Baw się modą, nie narzucaj sobie ograniczeń w stylu: To nie wypada!
Podkreślaj swoją sylwetkę w sposób świadomy. Każdej kobiecie figura zmienia się w sposób indywidualny. Powiększony brzuszek, pupa czy piersi kierują wyborem kroju spódnicy czy bluzki. Jednak niezależnie od gustu jaki preferujesz, powinnaś koncentrować się nie tylko na dobrym wyglądzie, ale przede wszystkim na wygodzie i dobrym samopoczuciu. Komfort oraz zdrowie przyszłej mamy i jej dziecka są najważniejsze przy doborze garderoby.

Pierś do przodu!
Choć staniki większość z nas nosi, jednak mało która kobieta wie jak dobierać biustonosz.
Stanikową ściągawkę przygotowała firma LOVEMum i zachęciła przyszłe Mamy do świadomego kupowania staników, nie tylko pod kątem wyglądu , ale przede wszystkim z uwzględnieniem parametrów każdej pani.
Najpierw mierzymy obwód, który jest najważniejszym elementem biustonosza. Od wyniku odejmujemy 5cm i zaokrąglamy w dół do najbliższego rozmiaru –np. jeśli obwód wynosi 79 cm, po odjęciu otrzymamy 74 cm, a po zaokrągleniu – 70cm.
Dalej określamy wielkość miseczki. Mierzymy obwód biustu w najszerszym jego miejscu, czyli na wysokości brodawek. Rozmiar biustu to różnica między obwodem pod biustem i w biuście . Jeśli wynosi ona 10-11 cm – wybieramy miseczkę A, 12-14 cm – miseczkę B, 14-16 cm – C, 16,5 – 19 – D. Biust zmienia się w ciąży, dlatego warto zadbać o odpowiedni biustonosz właśnie w czasie ciąży, w czasie laktacji wybrać odpowiedni biustonosz do karmienia. Bogatą ofertę dla mam karmiących przygotowała właśnie firma LOVEMUM. Na zakończenia spotkania odbył się widowiskowy pokaz masażu prenetalnego, przygotowanego przez Instytut Zdrowia i Urody Yasumi z ulicy Głowackiego w Krakowie.

Kolejne spotkania z cyklu „Porozmawiajmy o ciąży” już w 2012 roku. Terminy podamy pod koniec grudnia br. Zapraszamy do galerii.